Hayvanlar Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Filler İle İlgili Bilgiler

Filler Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Fil dediğimizde aklınıza ilk gelen şey büyük ihtimalle hortumları olacaktır. Yetişkin bir filin hortum uzunluğu 2 metreye kadar çıkmaktadır. Filler hortumlarını koku almanın yanında etraflarındaki şeylere dokunmak ve tutmak içinde kullanırlar. Filller tek seferde hortumlarına 7.5 litreye kadar su alabilir, hortumlarını kıvırıp ağızlarına götürür ve bu suyu tek seferde içerler.

Genellikle sıcak ortamlarda yaşadıkları için hortumlarını üzerlerine su atarak kendilerini serin tutmak içinde kullanmaktadırlar. Önce üzerlerine soğuk su atarlar daha sonrasında da hortumlarıyla üzerlerine yerden aldıkları tozu püskürterek ciltlerinin güneşten korunmasını sağlarlar. Bir nevi doğal güneş kremi gibi düşünebilirsiniz .

Filler koca bir ağaç dalını sadece hortumlarının gücü ile yerinden çıkarıp ağızlarına götürebilirler. Filler sosyal varlıklardır ve de hortumları ile etraflarındaki fillere sarılabilir, sevgi ve ilgilerini gösterebilirler.

]Yunuslar

Yunuslar Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Yunuslar kendilerini çevrelerinden gelecek tehditlere karşı korumak için uyurken beyinlerinin sadece yarısını kullanırlar ve de tek gözleri uyurken bile açıktır.

 

papagan-bilgi

Papağanlar Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Papağanlar doğal ortamlarında ağaçlarda yaşarlar ve yuvalarını ağaç kovukları ve kaya yarıklarına yaparlar. Kafeslerde beslenen papağanların kafeslerine ağaç parçaları koyarsanız keyifle çiğneyeceklerdir. Genellikle tomurcuk, tohumlar, çiçek ve meyve ile beslenirler.

 

esek-bilgi

Eşekler Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Eşekler kendi boyutlarındaki atlar kadar güçlüdürler. 50 yaşına kadar yaşayabilirler. Hafızaları çok kuvvetlidir ve daha önce gördükleri yerleri hatırlarlar. Kulakları atlardan daha büyüktür ve kulakları bedenlerinin serin kalmasını sağlar.

 

Kısrak  Bilgi

Atlar Hakkında Bunları Biliyor musunuz?

Bir kısrağın hamilelik süresi 11 aydır. Atlar hem ayakta hem yerde uyuyabilirler. Doğduktan kısa bir süre sonra koşmaya başlarlar.