Keneler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Keneler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Keneler kan emici dış parazitlerdir. İnsan, köpek, koyun, deve, sığır gibi bir çok hayvan üzerinde yaşayabilir. Nisan ayından Ekim ayına kadar çimenli arazilerde, otların arasında serbestçe dolaşır, beslenebilecekleri bir canlı gördüklerinde direk olarak üzerine atlarlar. Dişi keneler yumurtalarını çöplere ya da hayvan tüylerinin arasına bırakır. Yumurtalarından üç çift bacaklı larva çıkar. Olgun larvalarda dört çift bacak olur. İlk iki bacak çifti öne, son iki çifti geriye dönük durur. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Bunlar sayesinde deriye rahatça yapışır ve hortumlarıyla kan emerler. Larvalar pupa evresi denen bir süreçten geçerek 8 bacaklı nimfalara, yani tam gelişmemiş yavrulara dönüşür. Nimfalar da bir pupa evresi geçirdikten sonra ergin hale gelir. Larvave nimfalar genellikle kertenkelelerin üzerinde, erginler de insan, koyun, sığır, köpek gibi memeliler üzerinde parazit olarak yaşar.

Beslenmek için kan emen kene, giderek şişer ve ilk durumundan onlarca kat büyük bir boyuta ulaşır. Bedeni torba biçimini alan dişi kene 11-12 mm’ye kadar şişer. Yeterince kan emip iyice şiştikten sonra da kendilerini yere atarak konaklarından uzaklaşırlar ve ot ya da ağaçlara tırmanırlar. Dokunma ve koku alma duyusu çok gelişmiş ön ayaklarının uçları, kenenin bulunduğu ağacın altından bir hayvan geçtiğinde bunu algılamasını sağlar.

Hayvanın yaklaştığını hisseden kene onun üzerine atlayıp derisine yapışır ve etine hortumunu sokarak kanını emmeye başlar. Günümüzde 889 kene türü biliniyor. Kenelerin hepsi zararlı değildir. Ancak insan ve evcil hayvanlarda parazit hayatı yaşayan bazı kene türleri çeşitli mikropları bulaştırıp birçok hastalığa yol açabilir. Bunların arasında insan sağlığı açısından en büyük tehdit oluşturan hastalık Kırım-Kongo kanamalı ateşidir.

Köpeklerde kene genellikle kulak içi ve çevresine, vücudun bacaklarla kesiştiği yerlere, tırnakların arasına ve deri kıvrımları içine, genelde yarıklara veya tüylerin az olduğu yerlere yerleşirler.

Hayvanlar üzerinde bulunan keneleri çıkarmak için mutlaka veteriner hekimlere danışınız.

Eğer herhangi bir sağlık kuruluşuna ulaşma imkânınız yoksa, şu adımları izleyebilirsiniz.

1.Kenenin üzerine hiçbir şekilde kimyasal madde dökmeyin, bunu yaparsanız kene rahatsız olup sizi bırakabilir fakat bu esnada emdiği kanın bir kısmını kusar, midesinden gelen tehlikeli virüs ve mikroplar vücudunuza bulaşır.
2.Ucu ince bir cımbız yardımıyla, kenenin vücudunuza en yakın noktasından (kan emdiği hortum) nazikçe ve sağlam bir şekilde kavrayın.
3.Sakın kenenin vücuduna dokunmayın, bu emdiği kanı geri boşaltmasına yol açar.
4.Kene çıktıktan sonra ısırılan yeri alkol, yoksa sabun ile temizleyin.
5.Keneyi uygun bir şekilde saklayın. Gerekirse tanımlama için kullanılabilir. Keneyi öldürmek için ezmeyin, patlamasına neden olabilir.
6.En yakın zamanda bir sağlık kuruluşundan yardım isteyin, kontrol yaptırın.

Kenenin kendiliğinden düşürülmesi yöntemi

Kenenin tutulup çekilmesini içeren çıkarma yöntemlerinin hepsi kenenin paniğe kapılıp midesindeki kanı boşaltmasına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli olunması gereklidir.

Bu yöntem şöyledir:
1.Bir büyük parça pamuk top haline getirilir,
2.Üzerine sıvı sabun dökülerek üzerinin tamamen kaplanması sağlanır,
3.Daha sonra kenenin bulunduğu derinin üzerine kaplanır,
4.15-20 saniye sonra kene kendi kendine çıkar.