Köpek almadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler hakkında merak ettiklerinizi tek bir yazıda topladık:

Uzun zamandır can dostu köpek sahibi olmanın hayalini mi kuruyorsunuz?

Sahipleri ile yürüyüş yapan, sahilde koşturan, çocuklarla oynayan o muhteşem köpekler sizi de çekim gücü içine mi aldı? Sizin ve ailenize ekleyeceğiniz can dostunuzun bu güzel yolculukta mutlu olması için gözardı etmemeniz gereken birçok nokta var. Unutmayın köpek sahibi olmak sizin için dünyanın en güzel deneyimi olacak, hayatınızı değiştirecek bu büyük adımı atmadan önce düşünmeniz gereken 10 noktayı şöyle özetleyebiliriz.

1.Köpek sahibi olmak çok büyük bir sorumluluğu da beraberinde getirir.

Hiç büyümeyen bu çocukların eğitiminden bakımına, beslenmesinden taranmasına, sağlık kontrollerinden egzersizlerine, oyuncak seçiminden güvenliğine kadar her şeyi eksiksiz takip etmeye hazır mısınız? Onlar evinize adım attıkları andan itibaren sizin ilgi ve sevginize muhtaç olacaklar, bu sorumluluğu almaya hazırsanız hayatınızda yeni bir dönem başlıyor demektir.

2.Sizin için en uygun köpek cinsi hangisi düşündünüz mü?

Her ırkın farklı özellikleri vardır, bunları araştırıp size ve hayatınıza en uygun olanı seçmekle işe başlayabilirsiniz ama unutmayın her köpeğin kendi karakteri olacaktır .Köpeğiniz büyüdüğünde şımarık, sevgi dolu ya da kendi kuralları olan bir köpekçik olabilir.

Köpek Almadan Önce

Köpeğinizin büyüklüğü, cinsiyeti, yaşı, ve de tüy özellikleri sizin ve köpeğinizin ona sağlayabileceğiniz imkanlarla en rahat şekilde yaşayabilmesi için doğru karar verilmesi gereken önemli bir konudur. Köpeğinizi seçerken sadece onun görüntüsüne değil evinizin büyüklüğüne, bahçe durumuna, evdeki imkanlarınıza ve de hayat tarzınıza en uygun olan cinsi seçmeniz gerekmektedir. Örneğin küçük bir apartmanda bir kangal beslemek hem sizin hem de köpeğiniz için mutluluk verici olmayacak ve de bir çok sorunu da beraberinde getirip bu güzel sevginin iki taraf içinde eziyete dönüşmesine neden olacaktır. Yaşadığınız şehrin iklimi de ırk seçiminde önem taşımaktadır. Köpek ırk özelliklerini detaylı incelemeniz bu açıdan da önemlidir.

3.Yeterli enerjiniz var mı?

Köpeklerin çoğunun bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjileri vardır. Köpeğinizle düzenli olarak oynamanız, onu düzenli olarak günde 3 kez dışarı çıkarmanız ve onu çok yalnız bırakmamanız gerekmektedir. Eğer uzun saatler çalışıyor ya da sıkça iş seyahatlerine gidiyorsanız mutsuz olacağı ve de temel ihtiyaçları karşılanamayacağından köpek sizin için uygun bir arkadaş olmayacaktır. Eğer vaktim yok ya da çok tembelim diyorsanız belirli bir ücret karşılığı köpek gezdiren kişilerden yardım alabilirsiniz ancak unutmayın onlar sizin ilginize ve sevginize muhtaçlar.

4.Köpeğinizi eve getirmeden önce ona neler almalısınız?

Köpeğinizi eve getirmeden önce ona en uygun tasmayı seçmeniz gerekir, boyun tasması mı göğüs tasması mı kullanmak istediğinizi belirleyin ve ona uygun bir kayış ya da flexi tasma tercih edebilirsiniz. Yatması için bir sepet ya da yastık hazırlamanız iyi olacaktır ama köpeğiniz bunları kullanmayıp kendi seçtiği bir koltuğu sahiplenebilir. Köpeğinizin mama ve suyunu koymak için çeşitli materyal, şekil ve renklerde mama ve su kapları bulabilirsiniz, sık yıkamanız gerekeceği için seramik kaplar daha sağlıklı olacaktır.

5. Hangi yaşta köpek tercih etmelisiniz?

Yavru köpekler her zaman çok tatlı ve oyuncu oldukları için ilk tercih edilenlerdir ancak bakımları en zor olanlar da onlardır. Yavru köpeğinizi eğer anne yanından alıyorsanız en uygun zaman 7. ve 8. haftalar olacaktır. Eğer barınaktan ya da farklı koşullardan yavrunuzu alıyorsanız bu tarih daha öne çekilebilir, böyle durumlarda sizin sevginiz ve ilginize muhtaç yavrulara daha özenli davranmanız gerekecek ve bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.

Eğer büyük yaşta bir köpeği ailenize alıyorsanız mümkünse köpeğinizin geçmişi, aşı, tedavi gibi bilgileri öğrenmeniz önemlidir, bu bilgiler ile gerekli aşıları tamamlama ve gerekli bakımı yaptırma şansınız olacaktır. Büyük yaşta ailelere gelen köpeklerin eğitimleri de önemlidir, eğer yeni arkadaşınız agresif hareketler sergiliyorsa yine bir uzmandan destek almanız, sabır ve sevgiyle birbirinize alışmanız için gerekli zamanı ve emeği ona vermeniz gereklidir.

6. Oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

Köpekleriniz hiç büyümeyen çocuklar gibi oldukları için yaşlarına uygun oyuncak seçimi de önemlidir. Bu seçim tamamen size kalmıştır, köpeğinizi izleyerek ne tarz oyuncakların ile ilgisini çektiğini belirleyebilirsiniz. Oyuncak seçiminde köpeğinizin oynarken neler yaptığını, ısırıp bırakarak mı, parçalayarak mı ya da oyuncağı saklayarak mı oynadığını gözlemleyin. Eğer köpeğiniz oyuncakları parçalamaktan hoşlanıyorsa kauçuk top veya kemik gibi dayanıklı malzemeden oluşan oyuncakları seçebilirsiniz, eğer ısırıp bırakıyor ve parçalamıyor ise lateks veya peluş oyuncaklar uygun olacaktır. Köpeğinizle açık alanda oynama şansınız var ise frizbi, top ya da sopa tarzı oyuncaklar köpeğinize tut-getir komutlarını öğretmeniz için yardımcı olacak ve de enerjilerini harcamalarını sağlayacaktır. Seçeceğiniz oyuncakların boyutu da çok önemlidir, özellikle yavru köpekler her şeyi yemeğe çalışacakları için oyuncağı yutma tehlikesi ile karşılaşabilirler.

7. Köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmeniz gerekecektir. Aşı ve düzenli kontroller köpeğinizin ömrünü uzatacak ve de mutlu bir hayat sürmesini sağlayacaktır.

8. Tatil ya da iş seyahatine giderken köpeğinizi evde yalnız bırakamayacaksınız.

Bu ihtiyacın karşılanması için çok sayıda hayvan pansiyonu hizmet vermektedir. Eğer ailenizden biri ya da yakın bir arkadaşınız köpeğinize evinde ya da evinizde bakamıyorsa pansiyonlar doğru seçim olacaktır. Sizin yokluğunuzda köpeğinizin gün içinde sadece tuvalet ihtiyacının karşılanması için dışarı çıkarılması köpeğinizi için yeterli olmayacaktır. Köpeğiniz alışmış olduğu ilgi ve sevgiyi alamayacağı için mutsuz olacaktır. Bu süreçte köpeğiniz uzun saatler evde yalnız kalacak ise pansiyonlar doğru seçim olacaktır. Pansiyon seçerken köpeklerin dolaşabileceği açık alanının olmasına, ortamın hijyenine, uyku saatlerinin geçirileceği kafeslerin büyüklüğüne ve acil durumlar için halihazırda bir veteriner hekimin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Hatta günümüzde kamera sistemi olan ve köpeklerinizi siz uzaktayken 7/24 izleyebileceğiniz pansiyonlarda hizmet vermektedir.

9. Ailenize, evinize köpek arkadaşınızı getirmeden önce birlikte yaşayacak kişilerin köpek tüyüne alerjik olup olmadıkları tespit edilmelidir. Bu alerji testi hastanelerde yapılmakta,beklemeden sonuçları alınmaktadır. Unutmayın evinize gelen can dostu size çok çabuk alışacak ve herhangi bir nedenle sizden ayrılmak zorunda kalırsa hayatı olumsuz yönde etkilenecektir.

10. Köpekler sahip olabileceğiniz en iyi arkadaşlardır, size karşılıksız sevgi verirler onları bir ömür sevecek, onlara bakıp hayatlarını en iyi şekilde geçirmelerini sağlayacağınızı düşünüyorsanız hiç durmayın, açın kapılarınızı, onlarla hayatınız değişecektir. Eğer bu sorumluluk size çok geliyorsa lütfen ne kendinize ne de onlara eziyet etmeyin, barınaklardaki köpeklere düzenli ziyaretlerde bulunun, onlarla oynayın, onlara yardım edin ve hayvan sevginizi bu şekilde kullanın. Yaşasın Hayvanlar.